Wpływ hormonów na wypadanie włosów

Artur Kierach
21.02.2021

Wśród wielu przyczyn wypadania włosów prym wiodą problemy hormonalne, które z różnych „stron” naszego organizmu potrafią uprzykrzać prawidłowe funkcjonowanie mieszkom włosowym. Dihydrotestosteron (pochodna testosteronu) czy zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiet w trakcie menopauzy, to tylko niektóre przyczyny łysienia związane z problemami hormonalnymi. Czy dotyczą one również Ciebie? Odpowiedź na to pytanie być może znajdziesz już w tym wpisie.

Dihytrotestosteron czyli pochodna testosteronu

Jednym z najczęstszych typów łysienia u mężczyzn jest łysienie androgenowe, inaczej łysienie typu męskiego. Takie łysienie spowodowane jest adrogenem zwanym dihydrotestosteronem (pochodna testosteronu), o którym bardzo często mówi się, że jest największym wrogiem mieszków włosowych. To właśnie ten hormon w wielu przypadkach prowadzi do utraty włosów z przodu i na czubku głowy. Androgeny nie są obojętne również kobietom, także w ich przypadku przyczyniają się do utraty włosów typu męskiego - zakola i łysienie na czubku głowy (korona).

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie podczas menopauzy

Wypadanie włosów dotyka kobiety w różnym wieku, jednak najbardziej narażone na ten problem są Panie w okresie menopauzy. Zachodzące w tym czasie w organizmie zmiany często powodują przerzedzanie się włosów na całej głowie, co stanowi wyjątkowo niebezpieczne zjawisko, ponieważ łysienie u kobiet może prowadzić nawet do całkowitej utraty włosów. Niezwykle ważne jest tempo reakcji na problem - nie należy zwlekać z wizytą u lekarza i natychmiast, gdy tylko zauważymy problem wypadania włosów, zasięgnąć porady specjalisty. W większości przypadków przeprowadzenie odpowiednich badań krwi pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie i wyrównać poziom hormonów w organizmie.

Zbadaj poziom hormonów w organizmie

W przypadku chorób skóry, zaburzeń hormonalnych i chorób przewlekłych problem jest o wiele bardziej skomplikowany, co mogą potwierdzić osoby zmagające się np. z łojotokowym zapaleniem skóry czy łuszczycą. Łojotok głowy najczęściej spotyka nastolatków w trakcie okresu dojrzewania, chociaż coraz częściej w moim gabinecie pojawiają się również pacjenci, których ten problem spotkał dopiero po 50. roku życia. W obu przypadkach ogromny wpływ na chorobę mają zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Łojotokowego zapalenia skóry nigdy nie można bagatelizować, dlatego w przypadku wystąpienia objawów choroby należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wśród chorób, które wywołane są stricte zaburzeniami hormonalnymi znajdują się np. niedoczynności i nadczynności tarczycy. Osoby, które miały styczność z chorobami tarczycy wiedzą, że ten organ potrafi przysporzyć organizmowi wielu kłopotów. Gdy tarczyca produkuje za mało lub za dużo hormonów, cierpią również i włosy.

Skuteczna diagnoza a badania z krwi

Podczas konsultacji z lekarzem pacjenci często proszeni są o wykonanie badań pod kątem wykrycia nieprawidłowości hormonalnych - to właśnie badania z krwi okazują się pomocne w znalezieniu przyczyny złej kondycji włosów. Osoby zmagające się z łysieniem muszą pamiętać, że kluczem w rozpoczęciu skutecznego leczenia jest znalezienie przyczyny wypadania włosów - problem należy zwalczyć u źródła, dlatego tak ważne jest postawienie skutecznej diagnozy, a dopiero później rozpoczynanie leczenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.