Leczenie farmakologiczne - początek walki o zdrowe włosy

Artur Kierach
26.04.2020

W moim gabinecie często pojawiają się pacjenci, którzy jeszcze przed konsultacją z lekarzem sami postawili sobie diagnozę – „moje włosy kwalifikują się do przeszczepu”. Nie zawsze łysinie jest wskazaniem do przebycia tego zabiegu, przynajmniej nie od razu... Jeżeli pacjent nie zwleka z wizytą u lekarza i zgłasza się do gabinetu odpowiednio wcześnie, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w walce z wypadaniem włosów skuteczne okaże się wdrożenie leczenia farmakologicznego. Kiedy można uniknąć wykonania przeszczepu włosów, jak rozpoznać, że kwalifikujemy się do leczenia farmakologicznego i przede wszystkim - jak wygląda takie leczenie? Zapraszam do lektury.

Diagnoza przez Internet

Pół roku temu w moim gabinecie pojawił się mężczyzna, który zauważył na swojej głowie powiększające się zakola. Pacjent walkę z problemem zaczął od wysłania zapytania do wyszukiwarki internetowej. Diagnozę otrzymał już po kilku sekundach – łysienie typu męskiego ze wskazaniem do przeszczepu włosów. Na całe szczęście nie odwlekał wizyty w gabinecie lekarskim, a ta okazała się być dla niego pozytywną niespodzianką. Szybka i zdecydowana reakcja uniemożliwiła wdrożenie leczenia farmakologicznego i uniknięcie - a na pewno odsunięcie w czasie - przeszczepu włosów, na który w przypadku tego pacjenta było zdecydowanie za wcześnie. Nigdy nie powinniśmy ślepo ufać wszystkim informacjom, które znajdujemy w sieci, tym bardziej w mało wiarygodnych źródłach. Poza tym, w medycynie każdy przypadek jest inny, dlatego bez konsultacji ze specjalistą nigdy nie jesteśmy w stanie postawić diagnozy, a tym bardziej rozpocząć skutecznego leczenia.

Kiedy jest za wcześnie na przeszczep włosów

Już za podstawie zdjęć lekarz jest w stanie dokonać wstępnej kwalifikacji do zabiegu, jednak diagnozę potwierdza dopiero konsultacja w gabinecie, często uzupełniona szczegółowymi badaniami. Na głowie pacjenta, o którym pisałem w poprzednim akapicie, w badaniu skóry głowy uwidoczniono mieszki włosowe, a to pozwoliło podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia - wstępnie przez okres 3 miesięcy, by sprawdzić odpowiedź mieszków włosowych na wybrane leki. Leczenie farmakologiczne wraz z mezoterapią igłową nie przywróciło pełnej gęstości włosów na głowie, warto jednak pamiętać, że w przywróceniu utraconych mieszków włosowych nie pomogą nam żadne leki. Farmaceutyki wpływają na włosy, które jeszcze posiadamy, poprawiają ich jakoś, zatrzymują proces wypadania, a to w znacznej mierze może obniżyć koszt ewentualnego przeszczepu włosów w przyszłości. 

Niższy koszt przeszczepu włosów

Wielu pacjentom wydaje się, że są w sytuacji pozbawionej nadziei na niechirurgiczne leczenie. W niektórych przypadkach, nawet gdy wypadanie włosów objęło znaczny obszar głowy i nadal postępuje, warto rozpocząć walkę z problemem od wdrożenia leczenia farmakologicznego. Odpowiednio dobrane leki mogą znacznie poprawić efekt wizualny. Nie zawsze udaje się przywrócić pełną gęstość włosów, niemniej jednak każde poprawienie gęstości, nawet o 30-50%, daje możliwość zmniejszenia zakresu przeszczepu włosów w przyszłości, a to niewątpliwie obniży koszt wykonania zabiegu. Decyzję o sposobie leczenia zawsze podejmuję lekarz, a im szybciej zdecydujemy się na konsultację, tym większa jest szansa na wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.