7 rzeczy, które robisz na co dzień i szkodzisz tym swoim włosom

Artur Kierach
05.12.2020

Wypadanie włosów jest problemem, z którym boryka się coraz więcej osób. Nie jest to choroba, tylko zaburzenie organizmu, jednak pozostawione samemu sobie może prowadzić nawet do całkowitej łysiny. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele (np. niewłaściwa dieta, stres, problemy hormonalne, genetyka), a zwalczenia problemu możliwe dopiero po odnalezieniu tej trapiącej nasz organizm. Na co dzień szkodzimy również włosom nieświadomie - jestem przekonany, że wykonujesz chociaż 1 z 7 poniższych czynności, przez co znacznie osłabiasz kondycję włosów.

Jak postępować z mokrymi włosami?

Wiele z popełnianych przez moich pacjentów błędów odbywa się „na mokro” - zaczynając od częstego mycia głowy, a kończąc na niewłaściwej stylizacji. Najzdrowszym rozwiązaniem dla włosów jest mycie co ok. 2-3 dni, jednak jak tego dokonać, kiedy włosy się przetłuszczają? Jedną z głównych przyczyn przetłuszczających się włosów i łupieżu jest cukier - jeśli Twoje włosy wyglądają nieestetycznie i nieświeżo, przez co musisz je często myć, ogranicz (a najlepiej zupełnie odstaw) cukier. Pamiętaj, że włosy po umyciu są niezwykle wrażliwe i delikatne, dlatego nigdy nie wycieraj ich intensywnie i nie naciskaj ręcznikiem. Robiąc to nieświadomie osłabiasz i uszkadzasz włosy. Po umyciu należy dłońmi ściągać z nich jak największą ilość wody, następnie delikatnie przykładać do głowy czysty ręcznik, nie pocierając nim mokrej głowy. Błędem również jest zawiązywanie na mokrych włosach „turbanu” z ręcznika. Jeżeli zdecydujesz się na pozostawienia na głowie ręcznika, nie ściskaj go mocno. Wrogiem mokrych włosów są także gorące narzędzia do stylizacji, np. prostownica czy lokówka. Zawsze należy ich używać na suchych włosach - narażanie mokrych włosów na wysoką temperaturę przyczynia się do uszkodzenie łodygi, co przy regularnym stosowaniu narzędzia sprawi, że włosy będą nadmiernie wysuszone, a końcówki rozdwojone.

Niewłaściwa dieta powoduje wypadanie włosów

Niewłaściwa dieta przyczynia się do większości zaburzeń organizmu, w tym także tych dotyczących włosów. Pacjenci często nie zwracają uwagi na spożywane produkty, doprowadzając tym samym swój organizm do ruiny. Dzisiaj skupmy się na używkach. Pijesz w dużych ilościach kawę, alkohol lub palisz papierosy? Nie rób tego - te nawyki często osłabiają kondycję włosów. Dlaczego? Nadmierne picie kawy i alkoholu sprawia, że z naszego organizmu wypłukują się cenne minerały (np. cynk). Alkohol przyczynia się do wysuszenia skóry głowy i włosów, a także do niszczenia/rozdwajania się końcówek. A jak jest z paleniem papierosów? Palenie powoduje skurcze w naczyniach krwionośnych, przez co włosy nie są odpowiednio odżywione, a to oznacza, że w tkankach nie uwalniają się wystarczające ilości tlenu. Złe nawyki warto zmienić - przekonaj się o tym na własnych włosach.

Nie odkładaj zdrowych włosów na później

Najbardziej niebezpieczne w przypadku wypadania włosów jest unikanie lekarza, ponieważ podczas walki z tym problemem kluczową rolę odgrywa czas. Jeśli wypadanie włosów nie jest na zbyt zaawansowanym etapie, w ponad 80% pomocne okazuje się wdrożenie leczenia farmakologicznego. Takie leczenie ma sens wyłącznie w przypadku, gdy pacjent zgłosi się do lekarza w momencie, gdy nie utracił jeszcze zbyt wielu mieszków włosowych. Ta metoda walki z wypadaniem włosów nie wymaga od pacjenta dużego zaangażowania, a wdrożenie leczenia może się odbyć nawet podczas e-konsultacji. W niektórych przypadkach pacjenci są proszeni o wykonanie dodatkowych badań z krwi, niemniej jednak ich dostarczenie, omówienie, a w późniejszych etapach leczenia także kontrola czy przedłużenie recepty, również może odbywać się online. W HairCenter Kierach e-konsultacje prowadzone są na stronie www.drkierach.pl.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.