11 naturalnych składników spożywczych, które hamują wypadanie włosów

Artur Kierach
13.12.2020

Naturalne składniki od zawsze pomagają nam w zachowaniu odpowiedniej równowagi organizmu. Kluczem do prawidłowego funkcjonowania jest dieta - jedzenie nie tylko daje energię do życia, ale i buduje nasz organizm, w tym także włosy! Jakie produkty powinniśmy spożywać, aby zachować zdrowe włosy i nie dopuścić do ich wypadania? Sprawdź, czego nie może zabraknąć w Twojej diecie i upewnij się, czy nie znajdujesz się w gronie osób narażonych na wypadanie włosów spowodowane złą dietą.

Witaminy i minerały, które mają pozytywny wpływ na włosy

Odpowiednio zbilansowana dieta może pomóc w walce z wypadaniem włosów - czy wiesz, że to właśnie złe nawyki żywieniowe są jedną z częstszych przyczyn tego zaburzenia organizmu? Jeśli borykasz się z problemem wypadania włosów, zwróć uwagę na spożywane produkty i podczas przygotowywania posiłków, sięgaj po te, które zawierają 5 ważnych dla włosów witamin i minerałów. Witamina E, żelazo, cynk, witaminy z grupy B oraz witamina A odgrywają ważną rolę w całym procesie tworzenia się włosa: od cebulki, aż po zdrowe i zadbane łodygi. Dlaczego te składniki odżywcze są tak ważne? Witamina E to przeciwutleniacz, który zapobiega stresowi oksydacyjnemu i pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry głowy i włosów. Chroni także naszą skórę przed starzeniem się, zapaleniami i zwiększa przepływ krwi, a to z kolei poprawia stan naszych włosów. Żelazo pomaga czerwonym krwinkom przenosić tlen do komórek. Niedobór tego minerału często powoduje niedokrwistość, a ta przyczynia się do wypadania włosów. Żelazo odgrywa również ważną rolę w procesie wytwarzania hemoglobiny we krwi - to hemoglobina jest odpowiedzialna za przenoszenie tlenu m.in. do komórek, które stymulują wzrost włosów. Skoro mówimy już o wzroście włosów - ważną rolę podczas wzrostu odgrywa również cynk. To on pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych i gruczołów olejowych wokół mieszków włosowych. Niedobór cynku przyczynia się do wypadanie włosów. Podstawowym białkiem, które tworzy włosy, skórę i paznokcie jest keratyna, a infrastrukturę keratynową naszego organizmu poprawia biotyna, czyli witaminy z grupy B. Mieszki włosowe wzrastają i są najszybciej rosnącą tkanką naszego ciała, dzięki witaminie A, która pomaga także gruczołom skóry wytwarzać sebum. Dieta uboga w witaminę A często prowadzi do przerzedzenia i wypadania włosów.

Jedząc te produkty dbasz o włosy

Wiemy już jakich witamin i minerałów nie może zabraknąć w naszej diecie, teraz czas zastanowić się nad tym, w jakich produktach spożywczych należy ich szukać. Sama suplementacja często okazuje się niewystarczająca, a witamin i minerałów występujących w naturalnych składnikach nie jest łatwo zastąpić. Podczas konferencji Azjatyckiego Stowarzyszenia Chirurgii Odtwórczej Włosów w Pekinie przeprowadziłem na temat odpowiedniej dla włosów diety bardzo ciekawą rozmowę z doktorem Kenichiro Imagawa. Dyskusja doprowadziła nas do wniosku, że pacjenci pamiętają o witaminach i minerałach, jednak dostarczają je do organizmu z niewłaściwych źródeł - zamiast zwracać uwagę na wartościową dietę, zazwyczaj jedynie sięgają po suplementy diety. Jakie naturalne produkty powinny znaleźć się w diecie, aby zachować zdrowe włosy? Jest ich sporo. Orzechy brazylijskie są doskonałym źródłem selenu, zawarta w mandarynkach witamina C ułatwia przyswajanie organizmowi żelaza, które z kolei zawarte jest np. w czerwonym mięsie lub szpinaku. Jeśli wypadanie włosów jest spowodowane stanem zapalnym, pomóc może łosoś, orzechy włoskie, nasiona chia lub nasiona lnu (źródła kwasów tłuszczowych omega-3). Na dobrą jakość włosów mają również wpływ jajka, które są przepełnione biotyną oraz witaminą B. Jajka mają ogromny wpływ na lepszy wzrost włosów, nadają im również połysk i sprawiają, że stają się mocniejsze. Osoby, które nie mogą ich spożywać powinny dostarczać do organizmu biotynę z innych źródeł, np. migdałów, awokado lub wspomnianego już łososia.

Diagnoza bez wychodzenia z domu

Lista powodów, przez które mogą wypadać włosy jest naprawdę długa. Obok niewłaściwej diety prym wiedzie stres, zaburzenia hormonalne czy genetyka. Skuteczne pozbycie się problemu jest możliwe dopiero w momencie odnalezienia przyczyny zaburzenia organizmu. Pomocna w diagnozowaniu okazuje się e-konsultacja (w HairCenter Kierach odbywa się za pośrednictwem portalu www.drkierach.pl), dzięki której możliwe jest rozwiązanie ponad 80% problemów związanych z wypadaniem włosów. Taka forma wizyty lekarskiej pozwala np. zakwalifikować pacjenta do leczenia farmakologicznego, a następnie dobrać odpowiednie leki, zlecić wykonanie ewentualnych badań pomocniczych, omówić wyniki, a w późniejszym etapie skontrolować postępy leczenia czy przedłużyć receptę. Podczas e-konsultacji możliwe jest również zakwalifikowanie pacjenta do przeszczepu włosów, wraz z dokładnym określeniem ilości niezbędnych do przeszczepienia mieszków włosowych czy wskazaniem ceny takiego zabiegu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.