Naturalne składniki od zawsze pomagają nam w zachowaniu odpowiedniej równowagi organizmu. Kluczem do prawidłowego funkcjonowania jest dieta - jedzenie nie tylko daje energię do życia, ale i buduje nasz organizm, w tym także włosy! Jakie produkty powinniśmy spożywać, aby zachować zdrowe włosy i nie dopuścić do ich wypadania? Sprawdź, czego nie może zabraknąć w Twojej diecie i upewnij się, czy nie znajdujesz się w gronie osób narażonych na wypadanie włosów spowodowane złą dietą.
Odpowiednio zbilansowana dieta może pomóc w walce z wypadaniem włosów - czy wiesz, że to właśnie złe nawyki żywieniowe są jedną z częstszych przyczyn tego zaburzenia organizmu? Jeśli borykasz się z problemem wypadania włosów, zwróć uwagę na spożywane produkty i podczas przygotowywania posiłków, sięgaj po te, które zawierają 5 ważnych dla włosów witamin i minerałów. Witamina E, żelazo, cynk, witaminy z grupy B oraz witamina A odgrywają ważną rolę w całym procesie tworzenia się włosa: od cebulki, aż po zdrowe i zadbane łodygi. Dlaczego te składniki odżywcze są tak ważne? Witamina E to przeciwutleniacz, który zapobiega stresowi oksydacyjnemu i pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry głowy i włosów. Chroni także naszą skórę przed starzeniem się, zapaleniami i zwiększa przepływ krwi, a to z kolei poprawia stan naszych włosów. Żelazo pomaga czerwonym krwinkom przenosić tlen do komórek. Niedobór tego minerału często powoduje niedokrwistość, a ta przyczynia się do wypadania włosów. Żelazo odgrywa również ważną rolę w procesie wytwarzania hemoglobiny we krwi - to hemoglobina jest odpowiedzialna za przenoszenie tlenu m.in. do komórek, które stymulują wzrost włosów. Skoro mówimy już o wzroście włosów - ważną rolę podczas wzrostu odgrywa również cynk. To on pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych i gruczołów olejowych wokół mieszków włosowych. Niedobór cynku przyczynia się do wypadanie włosów. Podstawowym białkiem, które tworzy włosy, skórę i paznokcie jest keratyna, a infrastrukturę keratynową naszego organizmu poprawia biotyna, czyli witaminy z grupy B. Mieszki włosowe wzrastają i są najszybciej rosnącą tkanką naszego ciała, dzięki witaminie A, która pomaga także gruczołom skóry wytwarzać sebum. Dieta uboga w witaminę A często prowadzi do przerzedzenia i wypadania włosów.
Wiemy już jakich witamin i minerałów nie może zabraknąć w naszej diecie, teraz czas zastanowić się nad tym, w jakich produktach spożywczych należy ich szukać. Sama suplementacja często okazuje się niewystarczająca, a witamin i minerałów występujących w naturalnych składnikach nie jest łatwo zastąpić. Podczas konferencji Azjatyckiego Stowarzyszenia Chirurgii Odtwórczej Włosów w Pekinie przeprowadziłem na temat odpowiedniej dla włosów diety bardzo ciekawą rozmowę z doktorem Kenichiro Imagawa. Dyskusja doprowadziła nas do wniosku, że pacjenci pamiętają o witaminach i minerałach, jednak dostarczają je do organizmu z niewłaściwych źródeł - zamiast zwracać uwagę na wartościową dietę, zazwyczaj jedynie sięgają po suplementy diety. Jakie naturalne produkty powinny znaleźć się w diecie, aby zachować zdrowe włosy? Jest ich sporo. Orzechy brazylijskie są doskonałym źródłem selenu, zawarta w mandarynkach witamina C ułatwia przyswajanie organizmowi żelaza, które z kolei zawarte jest np. w czerwonym mięsie lub szpinaku. Jeśli wypadanie włosów jest spowodowane stanem zapalnym, pomóc może łosoś, orzechy włoskie, nasiona chia lub nasiona lnu (źródła kwasów tłuszczowych omega-3). Na dobrą jakość włosów mają również wpływ jajka, które są przepełnione biotyną oraz witaminą B. Jajka mają ogromny wpływ na lepszy wzrost włosów, nadają im również połysk i sprawiają, że stają się mocniejsze. Osoby, które nie mogą ich spożywać powinny dostarczać do organizmu biotynę z innych źródeł, np. migdałów, awokado lub wspomnianego już łososia.
Lista powodów, przez które mogą wypadać włosy jest naprawdę długa. Obok niewłaściwej diety prym wiedzie stres, zaburzenia hormonalne czy genetyka. Skuteczne pozbycie się problemu jest możliwe dopiero w momencie odnalezienia przyczyny zaburzenia organizmu. Pomocna w diagnozowaniu okazuje się e-konsultacja (w HairCenter Kierach odbywa się za pośrednictwem portalu www.drkierach.pl), dzięki której możliwe jest rozwiązanie ponad 80% problemów związanych z wypadaniem włosów. Taka forma wizyty lekarskiej pozwala np. zakwalifikować pacjenta do leczenia farmakologicznego, a następnie dobrać odpowiednie leki, zlecić wykonanie ewentualnych badań pomocniczych, omówić wyniki, a w późniejszym etapie skontrolować postępy leczenia czy przedłużyć receptę. Podczas e-konsultacji możliwe jest również zakwalifikowanie pacjenta do przeszczepu włosów, wraz z dokładnym określeniem ilości niezbędnych do przeszczepienia mieszków włosowych czy wskazaniem ceny takiego zabiegu.