Wdrożenie leczenia farmakologicznego

Artur Kierach
26.04.2020

Płeć: mężczyzna
Wiek: 25 lat+
Diagnoza: Zaawansowana utrata włosów typu androgenowego
Zalecenie: Leczenie farmakologiczne

Do mojego gabinetu trafił pacjent w wieku powyżej 25 lat w celu zaplanowania przeszczepu włosów metodą FUE. Konsultacja wykazała zaawansowaną utratą włosów typu androgenowego, jednak przeprowadzone badanie dermatoskopowe pozwoliło stwierdzić obecność licznych zminiaturyzowanych mieszków włosowych (charakterystycznych w przebiegu tego rodzaju łysienia) w okolicy korony i w obszarze środkowym. Badanie przedniej części głowy wykazało bardziej zaawansowaną miniaturyzację oraz obszary pozbawione mieszków włosowych.

Przeszczep włosów

Po dokładnej analizie przypadku zaproponowałem odroczenie przeszczepu włosów i wdrożenie leczenie farmakologicznego. Takie rozwiązanie miało na celu:

a) zatrzymanie wypadania włosów,
b) odwrócenie procesu miniaturyzacji, tak by włosy stały się grubsze i wyrastało ich więcej z każdego mieszka włosowego, 
c) zmniejszenie rozległości ewentualnego przeszczepu włosów w przyszłości.

Po zastosowaniu leczenia faramakologicznego i dobranej dla pacjenta mezoterapii skóry głowy, przywróciliśmy naturalną grubość włosów i sprowokowaliśmy mieszki włosowe do produkcji większej liczby włosów (podobnie do momentu sprzed rozpoczącia procesu łysienia). Efekt wdrożonego leczenia był dla pacjenta na tyle satysfakcjonujący, że zdecydował się jedynie na kontynuację leczenia farmakologicznego i nie rozważa przeszczepu włosów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.