Objawy, które mogą niepokoić pacjentów po przeszczepie włosów

Artur Kierach
09.01.2021

Przeszczep włosów metodą FUE jest zabiegiem, który w zdecydowanej większości przypadków odbywa się bez żadnych komplikacji. Dzięki szybkiemu rozwojowi medycyny przeszczepianie włosów stało się możliwe bez pozostawiania linijnych blizn, a odrzut przeszczepu przez organizm praktycznie nie występuje, ponieważ dawcą oraz biorcą mieszków włosowych jest ta sama osoba (dzięki temu organizm nie ma problemu z przyjęciem mieszków włosowych w nowym miejscu). Regeneracja po zabiegu trwa zaledwie 5-7 dni, po tym czasie pacjent może wrócić do swoich codziennych czynności i w zasadzie zapomnieć, że poddał się jakiemukolwiek zabiegowi. W niektórych przypadkach sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem i wdrożenia konkretnych działań. Co powinno nas zaniepokoić po zabiegi i skłonić do kontaktu z lekarzem?

Głowa po przeszczepie włosów

Przeszczep włosów jest zabiegiem, który mocno podrażnia skórę głowy, dlatego często potrzebuje ona czasu, by wrócić do swojego normalnego wyglądu. Po przeszczepie przez kilka dni może utrzymywać się opuchlizna. Obrzęk nie jest jednak niczym niepokojącym - podczas zabiegu skóra głowy była wielokrotnie nakłuwana. W walce z opuchlizną pomagają przepisane po zabiegu leki. Wielokrotne nakłucia skóry wpływają również na jej kolor. Po przeprowadzeniu tak poważnego zabiegu, delikatna skóra głowy zostaje mocna podrażniona, a zaczerwienie czasami utrzymuje się nawet do 2-3 miesięcy po przeszczepie. Kolejnym często niepokojącym pacjentów objawem jest wypadanie włosów w kilka dni po zabiegu. Należy pamiętać, że przeszczepione mieszki włosowe mają już w sobie włosy, a te po kilkunastu dniach od zabiegu wypadają, by zrobić miejsce dla właściwych włosów, które zostaną z nami już na długie lata. Po zabiegu może pojawić się także ból, jednak by go uśmierzyć, zazwyczaj wystarczy zażyć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

Co powinno niepokoić pacjenta po przeszczepie włosów?

Pacjenci po przeszczepie włosów zawsze powinni stosować się do otrzymanych od lekarza zaleceń pozabiegowych. Niestety, w niektórych przypadkach organizm, pomimo zachowania środków ostrożności, może wysyłać nam sygnały wymagające pilnej konsultacji z lekarzem. Jednym z objawów, który powinien wzbudzić naszą czujność po przeszczepie włosów metodą FUE jest pojawienie się ropnych wyprysków. W takim przypadku zazwyczaj konieczne jest wdrożenie atybiotykoterapii.

Kontakt z lekarzem

Nawet jeśli stosujemy się do otrzymanych od lekarza zaleceń pozabiegowych, czasami regeneracja po zabiegu może spotkać się z nietypowym przebiegiem. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów, zawsze należy skontaktować się z lekarzem, np. online.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.